Jdi na obsah Jdi na menu
 


VÍTÁNÍ KRAKONOŠE 2011

4. 2. 2015

                                 VÍTÁNÍ KRAKONOŠE

 

 

                                               V z á c n á    n á v š t ě v a

se objevila v Jilemnici na 1. adventní neděli 27. 11.2011 odpoledne. Pán našich hor Krakonoš sestoupil ze svého horského království, aby se podíval, jak se děti před vánocemi chovají, co se od loňského roku naučily a jestli jsou hodné. Cestou od sokolovny kluci a holčičky ho nedočkavě vyhlíželi.  V ulicích, ani na náměstí ho nepotkali, až ho spatřili za zámeckou zdí, jak se na ně dívá svou kouzelnou holí.

            Za bránou do parku Krakonoš asi stovku dětí s doprovodem rodičů a prarodičů vlídně přivítal. Sojka, která zrovna letěla kolem, mu naštěbetala, že straka zlodějka a nějací nepořádníci udělali v parku velký nepořádek. A opravdu na trávníku byly poházené různé odpadky. To se vůbec nelíbilo Krakonošovi, ale ani dětem a společně rychle všechno uklidili. Za pomoc si každý mohl vzít z košíku od Krakonoše balíček křížal sušených na horském zdravém povětří.  O kousek dál kdosi sbíral pod stromem dřevo a šišky.  Ale to je přece Kuba , kterého poslal Trautenberk do lesa na topení, aby měli v zimě  co přiložit do kamen. Děti rády Kubovi pomohly a hned byly všechny šišky do jedné posbírané. Už z dálky některé děti samy poznaly Anče, které se chystalo vařit ve velkém hrnci bramboračku. Holčičky se hned seběhly kolem a radí, co tam patří, třeba mrkev, brambory … a co ne, listí, korálky… Nakonec z toho vznikla zcela originální vánoční bramboračka s ořechy. Odměnou jim byl krásně nazdobený voňavý perníček z plné ošatky od Ančete. Kluci raději běželi pomoci Kubovi, který vyráběl krmítko pro ptáčky. Není to tak snadné správně všechny části sesadit dohromady, ještěže tam byli ochotní poradci, kteří ukázali, kam je třeba hřebíky zatlouci. Společnými silami vzniklo opravdu pěkné krmítko, do kterého budou každý den v zimě děti z MŠ Zámecká sypat semínka ptáčkům, která dostaly přímo od Krakonoše. Děti také myslely na zvířátka v lese a donesly panu myslivci pro ně tvrdý chleba, jablíčka, jeřabiny a kaštany. Na závěr se ještě nahrnuly ke stromečku ozdobenému červenými jablíčky a jeřabinami. Pod vedením ses. cvičitelky vytvořily kolem něj kroužek, předvedly několik tanečních her a moc hezky zpívaly, uměly i vánoční koledy.  Každé dítě ještě dostalo od Krakonoše teplý čaj se sušenkou.

                Krakonoš byl velmi spokojen, když viděl, jaké jsou jilemnické děti ochotné a šikovné, a že splnily všechny úkoly na jedničku. Za to jim přifoukal neobvykle teplé slunečné počasí, které přispělo ke zdaru akce. Též děkuje všem za účast a pořadatelům T.J. Sokol Jilemnice za přípravu pěkného adventního odpoledne.                                  

                                                                                                 Věra Křížková          

 Krakonoš a společné foto

img_0982.jpg

-